Reorganizációs tanácsadás

A gazdasági társaságokat fizetésképtelenséggel fenyegető szituáció során válságmenedzselési tanácsadás.

A működő gazdálkodó szervezetek reorganizációjának folyamata a válságmenedzseléssel, valamint a likviditás fenntartására irányuló teendőkkel indul.

A reorganizáció során a gazdálkodó szervezet egészére kiterjedő, rövid idő alatti, nagymértékű változásokat megvalósító, tulajdonosi döntésű hatáskörű programozott akciósorozat végrehajtására teszünk javaslatot, mely a szervezet fokozatosan felerősödő piaci pozíció javulását, valamint jövedelmezőségének növekedését, vagyonértékének felértékelődését és pénzügyi stabilizációját kell, hogy eredményezze.

Reorganizációs tanácsadási tevékenységünk keretében az alábbi feladatok ellátását vállaljuk:

  • komplex reorganizáció elvégzése
  • vezetői döntéshozatal támogatása
  • cégátvilágítás/cégértékelés/vagyonértékelés (részleges vagy teljes körű)
  • szervezetfejlesztés/átalakítás
  • a vállalkozás átszervezése/újjászervezése/a termelés átszervezése
  • a válságot előidéző okok felderítése
  • reorganizációs-intézkedési terv elkészítése
  • tárgyalás a vállalkozás hitelezőivel
  • a prognosztizálható válsághelyzetek elkerülése érdekében megelőző feladatok ellátása
  • megfelelő jogosítványok biztosítása esetén a menedzsment kontrollja, illetve pénzügyi biztosi feladatok ellátása

A reorganizációs tanácsadás első lépéseként megvizsgáljuk az adott vállalat alkalmasságát a reorganizációra. Ennek keretében egyfajta diagnózist állítunk fel az adott vállalkozás helyzetéről, feltárva a veszteségforrásokat, meghatározva a vállalkozás változásra való képességét. Megvizsgáljuk a vállalkozásnak a pénzügyi kötelezettségek teljesítésén alapuló reorganizációra való képességét. Ennek keretében meghatározzuk a ki nem használt vagyontárgyak körét, megvizsgáljuk a vállalkozás kötelezettségállományát, a likviditási mutatók alakulását, a készletállománnyal kapcsolatos kérdéseket, a reorganizációhoz szükséges pótlólagos forrásigény lehetséges formáit.

Részt veszünk a reorganizációs képesség kihasználását célzó akcióterv elkészítésében. Ennek során a vállalkozás menedzsmentjével közösen meghatározzuk a cégdiagnózisból kiinduló terápia fő vonalát képező stratégiai pontokat, kidolgozzuk a reorganizációhoz szükséges akcióterveket. A tervezést követően közremuködünk a reorganizáció megvalósítási programjának kidolgozásában, javaslatot teszünk a megvalósítási program projektjeire, segítséget nyújtunk azok megszervezésében.

Segítséget nyújtunk a vállalatoknak, hogy a pénzügyi helyzetük rendezése mellett szükséges működési reorganizációt, üzleti megújulást véghez tudják vinni. A folyamat során átvilágítjuk a vállalatot, felmérjük az üzleti, pénzügyi és működési helyzetét, azonosítjuk a kockázatokat, a veszteségforrásokat, a reorganizációhoz szükséges forrásigényt. Az átvilágítás eredményeinek bemutatását követően javaslatot teszünk az átszervezéshez szükséges stratégiára és akciótervre, majd igény szerint tanácsadóként vagy interim menedzserként részt veszünk annak megvalósításában.

Az esetlegesen fennálló vagy fenyegető fizetésképtelenségi helyzetet feltárjuk, illetve megállapítjuk ennek lehetséges kezdő időpontját. Áttekintjük a fizetésképtelenségi helyzet vélelmezett kezdő időpontját követően történt gazdasági eseményeket.

Megvizsgáljuk a mögöttes felelősség esetleges megállapítására alkalmas jogügyleteket, feltárjuk a potenciális veszélyforrásokat, vizsgáljuk mind a tulajdonos mind az igazgatóság, cégvezetés érintettségét.Áttekintjük az igazgatósági jegyzőkönyveket, felkutatjuk a fizetésképtelenségi helyzet felismerésére vonatkozó megállapításokat, utalásokat és az ennek kezelésére irányuló javaslatokat. Javaslatokat készítünk az esetlegesen felmerülő mögöttes felelősség kockázatának kizárására, csökkentésére.

Az esetlegesen bekövetkező felszámolási helyzetről tájékoztatást nyújtunk, ismertetjük a hitelezők felszámolás alatti besorolását, javaslatot teszünk a további kifizetéseknek a hitelezői érdekeknek megfelelő szempontok szerinti átalakítására, ezt igény szerint kontrolláljuk. Javaslatokat készítünk az egyéb, a hitelezők érdekében meghozandó intézkedések megtételére. Szükség esetén ellátjuk a társaság képviseletét a hitelezőkkel történő, a követelésük mérséklésére, átütemezésére irányuló tárgyalásokon, vagy tanácsadóként segítjük a tárgyalásokat.

Az esetlegesen fennálló vagy fenyegető fizetésképtelenségi helyzetet feltárjuk, illetve megállapítjuk ennek lehetséges kezdő időpontját. Áttekintjük a fizetésképtelenségi helyzet vélelmezett kezdő időpontját követően történt gazdasági eseményeket.

Megvizsgáljuk a mögöttes felelősség esetleges megállapítására alkalmas jogügyleteket, feltárjuk a potenciális veszélyforrásokat, vizsgáljuk mind a tulajdonos mind az igazgatóság, cégvezetés érintettségét.Áttekintjük az igazgatósági jegyzőkönyveket, felkutatjuk a fizetésképtelenségi helyzet felismerésére vonatkozó megállapításokat, utalásokat és az ennek kezelésére irányuló javaslatokat. Javaslatokat készítünk az esetlegesen felmerülő mögöttes felelősség kockázatának kizárására, csökkentésére. Javaslatokat készítünk a továbbműködés során keletkező költségek csökkentésére, a bevételek maximalizálására.

Az esetlegesen bekövetkező felszámolási helyzetről tájékoztatást nyújtunk, ismertetjük a hitelezők felszámolás alatti besorolását, javaslatot teszünk a további kifizetéseknek a hitelezői érdekeknek megfelelő szempontok szerinti átalakítására, ezt igény szerint kontrolláljuk. Javaslatokat készítünk az egyéb, a hitelezők érdekében meghozandó intézkedések megtételére. Szükség esetén ellátjuk a társaság képviseletét a hitelezőkkel történő, a követelésük mérséklésére, átütemezésére irányuló tárgyalásokon, vagy tanácsadóként segítjük a tárgyalásokat.

Fizetésképtelenség esetén javaslatokat teszünk az alkalmazandó fizetésképtelenségi eljárásra, ismertetjük azok előnyeit, hátrányait, az eljárásrendet, az adós kötelezettségeit és az adóst érintő kockázatok csökkentésének és kiküszöbölésének módjait.

CSŐDELJÁRÁSI TANÁCSADÁS

Közreműködünk az adós csődeljárásra vonatkozó kérelmének elkészítésében. A kérelem benyújtásakor kötelező a jogi képviselet. A hitelezői lista összeállítása során az adósnál nyilvántartott és nem nyilvántartott, nem vitatott és vitatott, biztosított és nem biztosított követelések körét megvizsgáljuk. Ahol felmerül a vitatás lehetősége, arra vonatkozólag javaslatot készítünk.

A csődkérelem mellékletét képező adósi nyilatkozatok elkészítésében közreműködünk.Az adós tájékoztatjuk arról, hogy a fizetési haladék (moratórium) elnyerése esetén milyen kifizetéseket kell az adósnak teljesítenie. A fizetési haladék tartama alatt az adós új kötelezettséget csak a vagyonfelügyelő hozzájárulásával vállalhat, az adós vagyona terhére kifizetések csak a vagyonfelügyelő ellenjegyzésével teljesíthetők. Megállapodást kötünk a vagyonfelügyelővel, hogy milyen összegű kifizetésekhez és milyen módon tartja szükségesnek az ellenjegyzést

A vagyonfelügyelő kijelölésétől kezdődően egyeztetünk a vagyonfelügyelővel, ezen túlmenően ellátjuk mindazon feladatokat, amelyeket az adós számára a törvény előír a vagyonfelügyelővel történő együttműködéssel kapcsolatban. Felmerülhet, hogy kifogást kell benyújtani a vagyonfelügyelő tevékenységével szemben, ezt elkészítjük

A csődeljárásról értesítjük a hitelezőket a csődeljárást elrendelő végzés közzétételétől számított 5 munkanapon belül országos napilapban megjelenő hirdetésben, az adós honlapján és közvetlenül felhívjuk a hitelezőket hitelezői igényük bejelentésére. A csődeljárás alatt kontrolláljuk a regisztrációs díjak megfizetését. A vagyonfelügyelővel közösen ellátjuk a bejelentett hitelezői igények nyilvántartásba vételét, besorolását a megfelelő csoportokba. Kialakítjuk a vagyonfelügyelővel a kommunikáció leggyorsabb és leghatékonyabb formáját, amit a későbbi viták elkerülése végett megállapodásba foglalunk

A csődeljárás kezdő időpontjától számított 60 napon belüli időpontra az adós nyilvántartásba vett hitelezőit összehívjuk. Az egyezségi tárgyalásra elkészítjük a fizetőképességet helyreállítását és megőrzését célzó programot és egyezségi javaslatot. Ezt előkészítendő a hitelezőkkel történő megbeszéléseken az ellátjuk az adós képviseletét. Levezetjük az egyezségi tárgyalást, jegyzőkönyvet készítünk, az elfogadott egyezséget benyújtjuk a bíróságra. Amennyiben csak a fizetési haladék meghosszabbításáról születik döntés, a kérelmet a vagyonfelügyelő terjeszti be, ezt kontrolláljuk.

Az esetlegesen kedvezőtlen bírósági ítélet elleni jogorvoslati kérelmet elkészítjük és benyújtjuk. Sikertelen csődeljárás esetén adós megbízásából a vállalkozás szakszerű felkészítése a felszámolási eljárásra